Ziele owsa – właściwości i zastosowanie

Z ziela owsa robi się m.in. kaszę czy płatki owsiane. Niewiele osób jednak wie, że owies ma nie tylko właściwości odżywcze i lecznicze, ale też i kosmetyczne. Skutecznie przeciwdziała cukrzycy, zwiększa odporność organizmu, a przy tym doskonale pielęgnuje wrażliwą skórę.

Ziele owsa zawiera dużą ilość lekkostrawnego białka, cennych tłuszczy oraz węglowodanów. To bogate źródło błonnika pokarmowego i witamin. Za sprawą flawonoidów wyciąg z ziela owsa działa moczopędnie, pomagając chronić nerki i pęcherz moczowy. Związki saponinowe mają również właściwości przeciwgrzybiczne. rozpuszczalna w wodzie krzemionka przeciwdziała krystalizacji składników mineralnych w drogach moczowych.

Owies zawiera także fruktany, a więc cukry złożone, które odgrywają ważną rolę w gospodarce lipidowej organizmu, Dostarczają energii do działania i to bez udziału insuliny. Dzięki temu owsie wyrównuje poziom glukozy i insuliny we krwi. Ziele owsa zawiera także znaczną ilość błonnika pokarmowego, które pęcznieje w żołądka i zapewnia uczucie sytości na długi czas. Poza tym poprawia trawienie i pozwala na szybsze usuwanie toksyn z organizmu. Dlatego też owies jest polecany osobom przebywającym na dietach redukcyjnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zioła i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz