Jemioła pospolita – właściwości i zastosowanie

Jemioła pospolita znana jest przede wszystkim jako ozdoba świąteczna, którą wiesza się nad drzwiami. Pocałunek pod nią ma zapewnić związkowi trwałość. jednak niewiele osób wie, że roślina ta ma także i inne właściwości np. lecznicze.

Jemioła jest półpasożytniczym, kulistym krzewem rosnącym na gałęziach drzew w Europie i Azji. W Polsce spotkać ją można przede wszystkim na lipach, topolach, brzozach i sosnach. W medycynie wykorzystywane są pędy szczytów jemioły zbierane w okresie od grudnia do marca.

Potem są one suszone w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza. Wówczas otrzymywane jest ziele jemioły pospolitej zawierające m.in. flawonoidy, kwas oleanolowy, alkohole cukrowe, aminy i fenylokwasy. Jednak końcowy skład jemioły pospolitej uzależniony jest w dużej mierze od drzewa, na którym roślina rośnie.

Wyciąg z jemioły skutecznie obniża ciśnienie krwi, dlatego też stosowany jest jako środek pomocniczy w leczeniu nadciśnienia krwi I i II stopnia. Nowoczesna fitoterapia poleca stosować je również w czasie przekwitania, podczas obfitych miesiączek oraz często powtarzających się krwawień  z nosa. Ziele jemioły pospolitej znajduje się w wielu mieszankach przeciwmiażdżycowych, a wyciąg alkoholowy znaleźć można w kroplach nasercowych. Ponadto jemioła działa też uspokajająco i moczopędnie. Wykazuje też właściwości cytoksyczne (niszczą komórki rakowe) i pobudzają układ odpornościowy do działania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz